Wójt Gminy Bełchatów na temat sytuacji związanej z epidemią koronawirusa

Nieoczekiwanie przyszło nam wszystkim zmierzyć się z sytuacją wyjątkową i z zagrożeniami, z którymi do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Epidemia koronawirusa oznacza zmiany w niemal wszystkich dziedzinach naszego życia. Już przekonaliśmy się, że ograniczenia i restrykcje dotyczą naszego życia domowego, jak i funkcjonowania urzędów, szkół, instytucji publicznych oraz firm.

Nasz Referat Spraw Obywatelskich jest w stałym kontakcie z Powiatowym Sztabem Zarządzania Kryzysowego, służbami mundurowymi oraz sanepidem. Obecnie (stan na 24 marca 2020 roku) kwarantanną objętych jest trzydzieści domostw na terenie Gminy Bełchatów. Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej starannie zbieramy informacje na temat tego, czy osoby których kwarantanna dotyczy, nie potrzebują pomocy np. w zakupach żywności, leków czy środków higienicznych. Ponadto uruchomiliśmy specjalną pomoc dla wszystkich osób, które ze względu na ograniczenie możliwości przemieszczania się, mogą potrzebować takiej pomocy. Jak zawsze możemy tu liczyć na strażaków z gminnych jednostek OSP, którzy pomogą w zakupach czy dostarczeniu leków. Wystarczy zadzwonić na numer 500 241 717. Dziękuję druhom za tę gotowość, dziękuję też pracownikom referatu spraw obywatelskich, którzy koordynują pomocową akcję. Pamiętajcie o tym, że zawsze, o każdej porze dnia i nocy, służymy Wam pomocą.

Chcę podkreślić, że w tym wyjątkowym czasie, w trosce o zdrowie interesantów, zdecydowaliśmy się zmienić sposób funkcjonowania Urzędu Gminy Bełchatów. Sprawy urzędowe można załatwić drogą elektroniczną, pocztową albo telefonicznie. Codziennie kilkadziesiąt pism trafia też do skrzynki podawczej przy wejściu głównym do budynku. To, że nie można ważnych spraw załatwić osobiście, na pewno stanowi utrudnienie i z całego serca Was za to przepraszam. Jednak w sytuacji zagrożenia koronawirusem nie mogliśmy postąpić inaczej.

Drodzy Mieszkańcy! Jako rodzic doskonale wiem, w jakim stopniu zawieszenie zajęć w szkołach wpłynęło na zmianę Waszego trybu życia. Tak nauczyciele, jak i uczniowie stanęli przed wyzwaniem związanym z pracą zdalną. Jest ona realizowana za pośrednictwem platform edukacyjnych, nauczyciele starają się też udostępniać dodatkowe materiały, które pomogą w przyswojeniu wiedzy. W tym miejscu chciałbym zaapelować do rodziców, by dopilnowali, aby ich pociechy pozostały w domach. Wiem, jak trudno zatrzymać kilku- czy kilkunastoletnie dzieci w czterech ścianach, jak trudno opanować ten żywioł. Ale teraz najważniejsze jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczmy więc kontakty naszych pociech z rówieśnikami do minimum.
Siłą rzeczy odwołane zostały zajęcia cykliczne w Centrum Kultury i Sportu Gminy Bełchatów. Już wiadomo, że w wiosennym terminie nie odbędzie się siódma edycja Gminnej ZaDyszyki, zrezygnować musieliśmy z planowanych koncertów i spotkań.

Drodzy Mieszkańcy Gminy Bełchatów! Chciałbym Wam gorąco podziękować za to, że w tym trudnym okresie ze zrozumieniem podchodzicie do zaleceń epidemiologicznych, że pozostajecie w domach unikając miejsc, w których narazić się można na kontakt z innymi osobami. Tylko tak możemy zapewnić sobie i naszym bliskim bezpieczeństwo.
Wierzę, że już niedługo nasze życie wróci na normalne tory. Na razie jednak – dbajmy o siebie, o nasze zdrowie, o bezpieczeństwo naszych rodzin i sąsiadów. W trudnych momentach Mieszkańcy Gminy Bełchatów zawsze wykazywali się zdrowym rozsądkiem i mądrością. Wierzę, że teraz też tak będzie. Dbajmy o siebie nawzajem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.