Peeling dla dojrzałej osoby – co dobrego daje skórze?

Peeling nie tylko odmładza i odświeża skórę, ale również świetnie sobie radzi z przebarwieniami i drobnymi niedoskonałościami cery. Poprawia wygląd i stan skóry, pomaga w regeneracji skóry starzejącej się, spłyca drobne zmarszczki i usuwa efekty fotostarzenia. Działa pobudzająco na komórki warstwy podstawnej – powodując wzmożone podziały mitotyczne oraz przyspiesza odnowę naskórka.

Peelingom mogą się poddawać osoby w podeszłym wieku w walce z objawami starzenia. Zabiegom można poddać wszystkie części ciała. Oczywiście to co ważne, to właściwe dobranie optymalnej metody – najlepszej i najbardziej bezpiecznej – do wieku, stanu zdrowia, problemu (defektu kosmetycznego) oraz typu skóry. Peeling może być wykonywany bezpiecznie na każdej skórze, ale należy zachować szczególną ostrożność przy skórze wrażliwej, cienkiej i bardzo delikatnej, z trądzikiem zarówno różowatym jak i pospolitym, a także z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi.

Są różne podziały peelingów w zależności jakie przyjmiemy kryteria. Oczywiście najbardziej popularne są peelingi bardzo powierzchniowe tzw. kosmetyczne, gdzie dochodzi do złuszczenia (eksfoliacji) tylko martwych komórek warstwy rogowej naskórka. Ten typ peelingu możemy wykonać samemu w domu.

Oto dwie propozycje prostych peelingów, które świetnie nawilżą i wygładzą skórę.

Peeling kokosowy z brązowym cukrem

Wspaniale pachnie!

SKŁADNIKI

6 łyżek (90 ml) oleju kokosowego

1 szklanka (225 g) brązowego cukru

5 kropli olejku imbirowego

PRZYGOTOWANIE

W podwójnym garnku rozpuścić olej kokosowy, dodać cukier i olejek eteryczny. Dobrze wymieszać. Przelać do szczelnego sterylnego pojemnika i zostawić do wystudzenia.

Sposób użycia: podczas prysznica nacierać ciało delikatnymi kolistymi ruchami ręką lub ściereczką. Spłukać i osuszyć.

Ilość: 1 /3 szklanki (315 g)

Peeling do stóp z brązowym cukrem

Naturalne jest, że skóra pięt i podeszwy stopy wraz z wiekiem staje się coraz bardziej przesuszona i coraz mniej elastyczna (uszczupleniu ulega ochronna warstwa tłuszczu), jednak twardnieniu naskórka można zapobiec dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Podany poniżej peeling świetnie zmiękcza i nawilża suche, i popękane stopy.

SKŁADNIKI

1 łyżeczka oleju kokosowego

1⁄4 szklanki (60 g) brązowego cukru

2 łyżki (30 ml) świeżo wyciśniętego soku z cytryny

2 łyżki soku z aloesu

PRZYGOTOWANIE

W podwójnym garnku rozpuścić olej kokoso- wy, dodać cukier, sok z cytryny i sok z aloesu. Dobrze wymieszać. Przelać do szczelnego ste- rylnego pojemnika i zostawić do wystudzenia.

Sposób użycia: na jedną stopę nałożyć ok. 1 łyżkę (15 ml) kosmetyku i masować rękami lub gąbką. Nacierać pięty i dół stóp. Spłukać wodą i osuszyć.

Ilość: 1⁄4 szklanki (60 g)

Autor:
Beata Śleszyńska
Jest pedagogiem, doradcą żywieniowym, instruktorką szkół zdrowego gotowania, prowadzi wykłady i seminaria o tematyce zdrowotnej; odbyła szkolenie z zakresu zdrowego stylu życia i odżywiania w Living Springs Lifestyle Center w USA, ukończyła studia na kierunku promocja zdrowia w WSEZiNS w Łodzi oraz studia podyplomowe na WUM; współpracuje przy tworzeniu i prowadzeniu internetowego serwisu zdrowiezwyboru.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here