Koronawirus. Lekarze ostrzegają.Pierwsze objawy mogą wystąpić kilka godzin po zakażeniu

Według najnowszych badań pierwsze objawy koronawirusa mogą pojawić się już po kilku godzinach od zakażenia. Ma to być głównie utarta węchu i smaku. Lekarze apelują, aby uważnie się obserwować i zgłaszać do lekarzy po zauważeniu u siebie tych dolegliwości.

Dwa kluczowe objawy zakażenia koronawirusem to gorączka i suchy kaszel. U wielu pacjentów pojawiają się także inne m.in. wysypka, ból mięśni typowy dla grypy, ból gardła czy zatkany nos.

Lekarze chcą aby do tej listy dołączyć utratę węchu. Jest to jeden z najwcześniejszych objawów, który może pojawić się już po kilku godzinach od zakażenia. Często towarzyszy mu także utrata smaku. Osoba, która zauważy u siebie te dolegliwości, może być odpowiednio wcześnie zdiagnozowana.

U wielu osób koronawirus przechodzi prawie bezobjawowo. Młode osoby często nie mają podwyższonej temperatury ani kaszlu. Utrata węchu i smaku może być jedyną oznaką, że są nosicielami koronawirusa.

Według specjalistów uznanie tych objawów za typowe dla koronawirusa pomoże w odizolowaniu większej liczby zakażonych. To kluczowe działanie w walce z coraz bardziej rozprzestrzeniającą się epidemią.

Widziałem ogromny wzrost liczby pacjentów przychodzących do mojej kliniki z nagłą utratą węchu. To jest około czterech pacjentów tygodniowo, w większości poniżej 40 roku życia i bez innych objawów Covid-19. Zwykle nie widzę więcej niż jednego na miesiąc – mówi profesor Nirmal Kumar prezes izby laryngologicznej z Wielkiej Brytanii.

Koronawirusem jest zakażonych ponad 800 tys. ludzi na całym świecie. W Polsce odnotowano 2132 przypadki. Zmarło 31 osób.

Autor: Aldona Brauła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.